Pracownie przy ul. Cybulskiego dla artystów
Pracownie artystyczne MiserArt przeznaczone będą dla m.in. czterech artystów sztuk wizualnych, projektowych i dźwiękowych. Czyli osób fizycznych z Polski (ze szczególnym uwzględnieniem osób z wrocławskiego środowiska artystycznego), które nie muszą mieć ukończonej edukacji artystycznej i dla osób w trakcie studiów.
Dla każdej z nich do wyboru będzie jedno z czterech pomieszczeń znajdujących się przy ul. Cybulskiego 35 (w zależności od potrzeb związanych z realizowanymi działaniami twórczymi).
Pracownie będą wymagały od artystów wkładu własnego w wysokości wpłaty 300 zł na miesiąc od osoby. Ta kwota przeznaczona zostanie na pokrycie średniego miesięcznego kosztu eksploatacji pomieszczenia.
MiserArt z pomocą osobom w kryzysie
Niezwykle istotny jest kontekst działalności MiserArt jako przestrzeni włączającej osoby znajdujące się w kryzysie. Znaczną część Zespołu MiserArt stanowią bowiem osoby, które doświadczyły bezdomności.
Kompleks oficyn MiserArt zawiera pracownie (m.in. stolarską, ślusarsko-spawalniczą), przestrzeń wystawienniczą (Galerię MiserArt), Pracownię Chleba z piecem opalanym drewnem i Pracownię Przedmedyczną z Ambulatorium Ulicznym.
Osoby z doświadczeniem bezdomności aktywnie włączają się w działania wytwórcze i artystyczne. Podsumowaniem pobytu w pracowni będzie przygotowanie wystawy lub innego działania w polu sztuki, które zostaną wypracowane we współpracy z kuratorem galerii MiserArt oraz otwarte będą dla szerokiej publiczności Miasta Wrocław.
Program pracowni artystycznych MiserArt – co zapewnia
- możliwość korzystania z indywidualnej pracowni artystycznej w oficynach MiserArt
- uczestniczenie w działaniach na rzecz osób w kryzysie bezdomności (prowadzenie lub współprowadzenie wydarzeń o charakterze artystycznym skonsultowanych wcześniej z reprezentem Fundacji MiserArt)
- dostęp do stolarni, warsztatu ślusarsko-spawalniczego oraz Pracowni Chleba współprowadzonych przez osoby z doświadczeniem bezdomności
- promocję sztuki włączającej osoby wykluczone
- podsumowującą wystawę indywidualną/zbiorową w Galerii MiserArt lub zapewnienie przestrzeni do zorganizowania innych działań artystycznych
- konsultacje kuratorskie
- współpracę ze specjalistami z zakresu streetworkingu, wparcia osób w kryzysach, prawa, nauk społecznych.
Wnioski o przyznanie pracowni – co trzeba złożyć
Na wniosek o pracownie MiserArt składają się następujące dokumenty:
- CV (z zaznaczeniem przeprowadzonych wystaw i projektów artystycznych)
- list motywacyjny zawierający projekt/pomysł na pobyt w pracowni artystycznej MiserArt, uwzględniający działania prowadzone we współpracy z osobami w kryzysie bezdomności
- portfolio z prezentacją głównych realizacji (maks. 5 różnych przedsięwzięć)
- oświadczenie o spełnieniu obowiązku informacyjnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych.
Pracownie artystyczne – kryteria wyboru
Do pracowni artystycznych MiserArt zaproszeni zostaną artyści charakteryzujący się oryginalnym podejściem do sztuk wizualnych, projektowych czy dźwiękowych. Ważnym aspektem jest otwartość osób na współpracę/włączenie w swoje działania osób w kryzysie bezdomności oraz zarys koncepcji na taką współpracę.
Wyboru artystów korzystających z pracowni oficyn MiserArt dokona Komisja Konkursowa, w skład której wchodzą: osoba reprezentująca wrocławskie środowisko artystyczne, ekspert, prezes Fundacji MiserArt, osoba reprezentująca Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Wrocław.
Jak zgłosić się na pracownie artystyczne
Aplikację należy wysłać w wersji elektronicznej na e-mail: fundacjamiserart(at)gmail.com tytułując wiadomość e–mail: „Pracownia artystyczna MiserArt”, najpóźniej do 30 kwietnia 2025 roku do godz. 23.59.
Załączniki należy przekazywać za pośrednictwem serwisów przesyłania plików o dużej objętości (np. Google Drive lub WeTransfer), a link do zamieszczonych materiałów udostępnić w treści wiadomości e–mail wraz z kompletem dokumentów.
Wniosek powinien być podpisany własnoręcznie. O zachowaniu terminu decyduje data wpływu.
Artyści będą mogli wybrać pomieszczenie na pracownię artystyczną w oparciu o opublikowaną na stronie www.miserart.com dokumentację lub obejrzenie pomieszczeń osobiście – w przypadku kilkukrotnego wyboru tego samego pomieszczenia komisja przydzieli pomieszczenia adekwatne do uprawianego typu sztuki.
W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem e-mail: fundacjamiserart(at)gmail.com.
Harmonogram naboru do pracowni MiserArt
- 10.04.2025 – ogłoszenie naboru do pracowni
- 30.04.2025 – zakończenie naboru
- 10.05.2025 – ogłoszenie wyników na stronie: www.miserart.com/pracownieartystyczne
- 5-12.2025 – realizacja programu pracowni
- 12.2025 – podsumowanie pobytu twórczego oraz przygotowanie wystawy indywidualnej/zbiorowej lub innych działań w polu sztuki